Ковальчук Віктор Павлович

Ковальчук Віктор Павлович

Ковальчук Віктор Павлович – фольклорист, етномузиколог, збирач, дослідник поліського фольклору, художній керівник Етнокультурногого центру “Веснянка” Рівненського міського палацу дітей та молоді. Заслужений працівник культури України. Голова асоціації діячів фольклору.

Народився 7 червня 1958р. в с. Нетреба Володимирецького району Рівненської області. У 1977р. закінчив Рівненське державне музичне училище, а в 1987 р. – Рівненський державний педагогічний інститут. З 1977 по 1980 рр. – викладач Володимирецької та Клеванської музичних шкіл. З 1980 р. – художній керівник фольклорного гурту “Веснянка”, а з 2000 р. – керівник  Етнокультурногого центру “Веснянка” Рівненського міського палацу дітей та молоді.

Фольклорні гурти Етнокультурного центру  «Весняночка» , «Веснянка»  та «Сільська музика» гідно представляють традиційну народну культуру Рівненщини в Болгарії, Німеччині, Польщі, Словаччині, Чехії, Росії, Франції, Греції, Італії, Угорщині, Австрії, Литві, Швеції, Румунії та в багатьох регіонах України. Колективи ЕКЦ неодноразово брали участь в урядових концертах у Національному Палаці “Україна”  та концертах-звітах Рівненської області в місті Києві (1999, 2001, 2004, 2009 рр.). Колективи Етнокультурного центру – постійні учасники концертів, масових заходів, фольклорних фестивалів та  свят для гостей і мешканців  міста Рівне. Понад тридцять років без них не обходиться жодна вагома культурно-мистецька подія в Рівному  та області.

Гурти ЕКЦ здобули визнання  і високу оцінку журі Всеукраїнських та Міжнародних фольклорних фестивалів, а також стали володарями Гран-прі: фольклорного фестивалю “Батьківські пороги” (м. Чернівці, 1993, 1994 рр.), Міжнародного дитячого фольклорного фестивалю “У Галицькім колі” (м.Львів, 1995р.), слов’янського фольклорного фестивалю “Коляда” (м. Рівне, 1996р.), Міжнародного фольклорного фестивалю (м. Бурж, Франція, 1997р.), ІІ Міжнародного фольклорного фестивалю “Європейські зустрічі над Бугом” (м. Соколов-Подляський, Польща, 2003р.), Міжнародного фольклорного фестивалю (м. Нова Руда, Польща, 2008р.), Міжнародного фестивалю “Балтика-2008” (м. Вільнюс, Литва, 2008р.), ІІ фестивалю українців Кубані (м. Краснодар, Росія, 2008р.), Міжнародного фольклорного фестивалю (м. Врчін, Сербія, 2009р.), ХІІ та ХІІІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута” у жанрі “автентичного фольклору” (2011, 2013 рр.), Міжнародного фольклорного фестивалю в м. Сігет (Румунія, 2014р.).

Збирач та дослідник поліського фольклору, веде активну пошукову та експедиційну роботу з фіксації етнокультурної спадщини в потерпілих унаслідок аварії на ЧАЕС районах Рівненської області. Організатор та учасник  фольклорних експедицій для учасників ЕКЦ, фольклористів та етнографів міста й області. Автор низки публікацій з питань традиційної культури краю, упорядник понад сорока  компакт-дисків народної музики та автор п`ятнадцяти книг, а саме: “А вже весна скресла” (1993р.), “Зіронька ясна на небі сяє” (1993р.), “Календарно-обрядові пісні Рівненщини” (1994р.), “Співає„Веснянка” (1995р.), “Ой, дай, Боже, Куста діждати” (1995р.), “Народна музика Рівненського Полісся” (2008р.). Упорядник та редактор семи випусків унікального наукового видання “Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся” (2000-2006р.р.) й презентаційного видання “Етнокультура Рівненського Полісся” (2009р.). Тридцятирічний досвід роботи з успадкування традиційної культури краю дітьми і молоддю в Етнокультурному центрі Рівненського ПДМ висвітлено  в методичному посібнику “Етнокультурний центр у системі позашкільного закладу: концепція, досвід, перспективи” (2014р.). Збирач колекції народного костюму  та святкового вбрання поліщуків кінця ХІХ – початку ХХ століття й предметів народного побуту поліщуків для етнографічного павільйону Етнокультурного центру Рівненського міського палацу дітей та молоді.

Автор проекту, організатор та директор Міжнародного молодіжного фестивалю  традиційної народної культури  “Древлянські джерела” (м. Рівне, 1998, 1999, 2001, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010рр.),  який один із п’яти фестивалів в Україні має статус фестивалю CIOFF (Міжнародної Ради Організації Фестивалів Фольклору, що співпрацює з ЮНЕСКО). Також є автором проекту і директором фестивалю “Лірницька Покрова в Рівному”(2014, 2015, 2016 рр.).

Постановник фольклорних блоків у концертах-звітах Рівненщини у м. Києві (1999, 2001, 2004, 2009 рр. ), режисер та постановник багатьох  фольклорних та мистецьких заходів у місті Рівне та Рівненській області.

Голова асоціації діячів фольклору Рівненського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки. Член Національної спілки краєзнавців. Голова Рівненської обласної молодіжної громадської організації – “Творче об’єднання “Древлянські джерела”. Відповідальний секретар Української секції CIOFF (Міжнародної Ради Організації Фестивалів Фольклору, що співпрацює з ЮНЕСКО), представник України в IOV (Міжнародній Організації Фольклору , що співпрацює з ЮНЕСКО).

За значні досягнення у розвитку, збереження та популяризацію народного мистецтва й виховання дітей та молоді  на історико-культурних традиціях Рівненщини нагороджений грамотами Управління культури та Управління освіти і науки  Рівненської облдержадміністрації. Двічі переможець рейтингу популярності “Гордість міста” (2003, 2005рр.). Як художній керівник творчого колективу є переможцем в номінаціях “Кращий фольклорний колектив” та “Кращий мистецький проект”. Нагороджений грамотами Міністерства культури і мистецтв України та Міністерства освіти і науки України. Нагороджений знаками: “Відмінник освіти України” (1987р.). Лауреат ряду премій: Всеукраїнської ім. Володимира Гнатюка (2007 р.); Міської імені Василя Павлюка (2015р.); Обласної мистецької премії імені Германа Жуковського.

У 2004 році присвоєно почесне звання “Заслужений працівник культури України”, а e  2009 році нагороджений орденом “За заслуги” ІІІ ступеня.

Добавить комментарий

Ваш email адрес не публикуется. Обязательные для заполнения поля помечены *

очиститьPost comment